ΧΟΡΩΔΙΑ 13ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ 13ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΣΤΟ ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

H νεοσύστατη χορωδία του 13ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στις 30 Μαΐου 2019 στην 24η Χορωδιακή Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων που πραγματοποιήθηκε στο Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης.

Πρόκειται για μια εκδήλωση που διοργανώνεται κάθε χρόνο, απευθύνεται σε  παιδικές χορωδίες δημόσιων και ιδιωτικών δημοτικών σχολείων, δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα και αποσκοπεί στην προβολή του χορωδιακού έργου των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Το φωνητικό σύνολο του 13ουΔημοτικού Σχολείου έκανε την πρώτη του εμφάνιση εκτός των ορίων του σχολείου και απέσπασε αξιόλογες κριτικές.

Η σχολική χορωδία αποτελούμενη από 28 μαθητές της Δ’ , Ε’ και Στ’ δημοτικού απέδωσε υποδειγματικά 5 μουσικά κομμάτια ελληνικού και ξένου ρεπερτορίου. Τη διδασκαλία και διεύθυνση της χορωδίας είχε η καθηγήτρια μουσικής του σχολείου κ. Μιχαλούλη Κωνσταντία. Στο πιάνο συνόδεψε τη χορωδία η κ. Δέσποινα Τσιότσιου. Αρωγός  της όλης  προσπάθειας ήταν ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Παπαθανασίου Βασίλης αλλά και οι γονείς των παιδιών που συνόδευσαν στη Θεσσαλονίκη και από την πρώτη στιγμή υποστήριξαν το  έργο της χορωδίας.

xwrodia