Σχολική Γιορτή 25ης Μαρτίου σχ. έτους 2016-17

Πραγματοποιήθηκε και φέτος η γιορτή του εορτασμού της 25ης Μαρτίου από την ΣΤ? τάξη του σχολείου μας.

Οι μαθητές του ΣΤ1 και η δασκάλα τους κ. Λιμπανοβνού Μαρία παρουσίασαν το έργο ?Τα παγωμένα πορτραίτα των ηρώων του 1821?. Στην Εθνική Πινακοθήκη και όταν το κτίριο αδειάζει από τους επισκέπτες, αγάλματα και πορτραίτα ζωντανεύουν και μας μεταφέρουν στην περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης. Τα παιδιά, με την εξαιρετική ερμηνεία τους, κατάφεραν να συγκινήσουν το κοινό που το παρακολούθησε.
Αξίζει να σημειωθεί πως, τα παιδιά με χρήματα από το ταμείο της τάξης, χάρισαν πέντε στολές Τούρκων και επτά σπαθιά στο σχολείο. Με την κίνησή τους αυτή, θέλουν να είναι η αφορμή ώστε να δημιουργηθεί ένα βεστιάριο.

Οι μαθητές του ΣΤ2 και ο δάσκαλός τους κ. Διονύσης Τσιρογιάννης παρουσίασαν το χρονικό της επανάστασης του 1821. Οι μαθητές ανέπτυξαν τη ζωή και τη δράση των ηρώων καθώς και τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν εκείνη την εποχή. Οι γονείς και οι μαθητές που παρακολούθησαν την γιορτή χειροκρότησαν την προσπάθεια όλων των μαθητών.