Οδηγίες σύνδεσης μαθητών στο eclass και εγγραφή στα μαθήματα

Αγαπητά μου παιδιά,

για να ξεκινήσετε να παρακολουθείτε τα μαθήματα των δασκάλων σας στις ηλεκτρονικές τάξεις, θα χρειαστείτε να ξέρετε τα στοιχεία σύνδεσης (όνομα χρήστη και κωδικό) του λογαριασμού σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Ανοίξτε έναν φυλλομετρητή (Chrome, Firefox, InternetExplorer / Edge, Opera, Safari κτλ) και επισκεφτείτε τον επίσημο ιστότοπο μπαίνοντας στο https://eclass.sch.gr/. Συνδεθείτε με το λογαριασμό σας πατώντας εκεί που λέει σύνδεση με λογαριασμό του ΠΣΔ.

parents01

parents02

Αφού συνδεθείτε, δίνοντας το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας, μεταβαίνετε στο χαρτοφυλάκιό σας. Την πρώτη φορά που θα συνδεθείτε δεν θα είστε εγγεγραμμένοι σε κάποιο μάθημα. Γι’αυτό κάντε κλικ στο κουμπί Εγγραφή σε μάθημα.

parents03

Στα περιεχόμενα εμφανίζεται η σχολική μονάδα και μια λίστα με τα διαθέσιμα μαθήματα του σχολείου

parents04

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να τσεκάρετε τα κουτάκια που βρίσκονται κάτω από το ‘Εγγραφή’ στα μαθήματα στα οποία θέλετε να εγγραφείτε. Αν κάποιο μάθημα είναι κλειδωμένο (κλειστό λουκετάκι δεξιά κάτω από το ‘Τύπος’) τότε θα σας ζητηθεί να κάνετε εγγραφή σε σχετική φόρμα.

Δεν χρειάζεται κάποιο άγχος σε αυτό το σημείο αφού όλες οι παραπάνω επιλογές μπορούν να τροποποιηθούν όποτε το επιθυμήσετε. Μπορείτε ανά πάσα στιγμή να εγγραφείτε και σε επιπλέον μαθήματα ή να ξεγραφτείτε αν σε κάποια εγγραφήκατε εκ παραδρομής. Να ελέγχετε τακτικά τη λίστα των μαθημάτων για τυχόν νέα μαθήματα.

Αφού ‘τσεκάρετε’ τα μαθήματα που θέλετε κάντε κλικ στο κουμπί ‘Επιστροφή’. Στην κεντρική σας οθόνη εμφανίζονται πλέον τα μαθήματα που είστε εγγεγραμμένοι.

Κάνοντας κλικ στο τίτλο του κάθε μαθήματος (π.χ. Πληροφορική Τμήμα Α1) μπαίνετε να δείτε τα περιεχόμενα του μαθήματος.

parents05

Έχετε μεταβεί πλέον στο χώρο του μαθήματος όλες οι λειτουργίες του βρίσκονται στην αριστερή εργαλειοθήκη. Οι βασικές επιλογές είναι οι:

Ανακοινώσεις: Εκεί εμφανίζονται οι ανακοινώσεις που αναρτά για το μάθημα ο εκπαιδευτικός.

Βιβλίο Ύλης: Εκεί εμφανίζεται η ύλη του μαθήματος.

Έγγραφα: Εκεί εμφανίζονται όλα τα αρχεία που έχει ανεβάσει ο εκπαιδευτικός για το μάθημα. Πιθανώς να είναι χωρισμένα σε φακέλους ανάλογα με την κατηγορία που ανήκουν (Γλώσσα, Μαθηματικά κτλ).

Μηνύματα: Εκεί εμφανίζονται τα μηνύματα που αφήνει ο εκπαιδευτικός προς τους μαθητές του για το συγκεκριμένο μάθημα, αλλά και οι μαθητές προς τους υπόλοιπους.

Συνδέσεις Διαδικτύου: Εκεί μπορείτε να βλέπετε τους συνδέσμους από το διαδίκτυο που ανεβασε ο εκπαιδευτικός για το μάθημα.