ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες,
Όπως γνωρίζετε, το σχολείο θα λειτουργήσει από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 μέχρι τη λήξη των μαθημάτων 26 Ιουνίου 2020.

Με την επιστολή αυτή, επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε για τον τρόπο που θα λειτουργεί.
Καταρχήν θα πρέπει να πληροφορήσουμε όλους τους μαθητές ότι το εβδομαδιαίο πρόγραμμα μαθημάτων παραμένει το ίδιο.
Έχουν γίνει μόνο κάποιες τροποποιήσεις στα διαλείμματα, τις οποίες θα περιγράψουμε παρακάτω.

Για την επαναλειτουργία του σχολείου έχουν προηγηθεί οι παρακάτω ενέργειες προετοιμασίας:
• Σχολαστική γενική καθαριότητα όλων των χώρων.
• Απολύμανση όλων των αιθουσών και γενικά όλων των χώρων.
• Τοποθετήθηκαν αντισηπτικά με αντλία σε όλες τις αίθουσες, κρεμοσάπουνο και χαρτί στις τουαλέτες.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ., (εγκύκλιος 51958/ΓΔ4/07-05-2020) για την ασφάλεια και την προστασία της υγείας όλων, εφαρμόζονται τα παρακάτω:

Όλα τα τμήματα του σχολείου έχουν χωριστεί σε δύο υπο-τμήματα και δημιουργήθηκαν δύο «κύκλοι» (Κύκλος Α΄ και Κύκλος Β΄). Στο σχολείο μας κάθε υποτμήμα αποτελείται από αριθμό μαθητών σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου.

Προσέλευση των μαθητών:

Η ώρα έναρξης των μαθημάτων θα είναι 08:15΄και η λήξη 13:15΄όπως και πριν την πανδημία.

Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο «μέρα παρά μέρα» σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:
Την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας, οι μαθητές των υποτμημάτων του κύκλου Α΄ θα προσέλθουν τις μέρες Δευτέρα – Τετάρτη - Παρασκευή και οι μαθητές των υποτμημάτων του κύκλου Β΄ τις ημέρες Τρίτη – Πέμπτη.
Την επόμενη εβδομάδα θα προσέλθει ο κύκλος Β΄ τις μέρες Δευτέρα – Τετάρτη - Παρασκευή και ο κύκλος Α΄ τις ημέρες Τρίτη – Πέμπτη.
Η εναλλαγή θα συνεχιστεί και τις επόμενες 2 εβδομάδες. Διευκρινήσεις για την συμμετοχή των παιδιών σας στα παραπάνω υποτμήματα θα δοθούν από τους δασκάλους των τάξεων. (Θα λάβετε

Τα διαλείμματα διαμορφώνονται ως εξής:

Η 1η ΟΜΑΔΑ (Α΄,Β΄,Γ΄) θα βγαίνει διάλειμμα 09:20 έως 09:40, 11:20’ έως 11:35΄ και 12:20 έως 12:30΄.

Η 2η ΟΜΑΔΑ (Δ΄,Ε΄,ΣΤ΄) θα βγαίνει διάλειμμα 09:40΄ έως 10:00΄, 11:35΄ έως 11:50΄και 12:30΄ έως 12:40΄.
Κάθε τμήμα θα συνοδεύεται στο διάλειμμα από τον εφημερεύοντα δάσκαλο και θα παραμένει σε συγκεκριμένο και προκαθορισμένο τμήμα του αύλειου χώρου του σχολείου.

Μέτρα για τον περιορισμό του συγχρωτισμού των μαθητών:

Στις αίθουσες η διαρρύθμιση των θρανίων έγινε με τρόπο ώστε όλοι οι μαθητές να έχουν μεταξύ τους απόσταση τουλάχιστον 1,5 m.

Δεν θα γίνεται πρωινή σύνταξη. Οι μαθητές θα προσέρχονται στις αίθουσες διδασκαλίας.

Το κυλικείο του σχολείου δε θα λειτουργεί. Υποχρεωτικό είναι οι μαθητές να    έχουν μαζί τους φαγητό και νερό. Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούν τις βρύσες της αυλής.

Μέτρα προσωπικής υγιεινής και αποφυγής της μόλυνσης:

Σχολαστικό και συχνό πλύσιμο των χεριών ή χρήση αντισηπτικού χεριών.

Διατήρηση των αποστάσεων και αποφυγή της στενής επαφής μεταξύ μαθητών/ μαθητριών.

Χρήση χαρτομάντιλου ή του εσωτερικού του αγκώνα σε περίπτωση βήχα ή φταρνίσματος.

Θερμή παράκληση, μιλήσετε με τα παιδιά σας, να μην ανταλλάσσουν τα προσωπικά τους αντικείμενα και να εφοδιαστούν με τον δικό τους προσωπικό μαρκαδόρο για τον πίνακα.

Γενικά:

Άμεση ενημέρωση σε περίπτωση αδιαθεσίας του παιδιού σας.

Παραμονή στο σπίτι σε περίπτωση ασθένειας.

Όσοι μαθητές συμμετέχουν στο πρόγραμμα των σχολικών γευμάτων να έχουν μαζί τους κατάλληλη τσάντα για να παραλάβουν το γεύμα από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό που θα φοράει γάντια μιας χρήσης.

Όσοι γονείς, κηδεμόνες δεν επιθυμούν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν τα μαθήματα από Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 μέχρι 26 Ιουνίου 2020 για σοβαρό λόγο υγείας, να μας ενημερώσουν μέχρι αύριο Παρασκευή 29 Ιουνίου 2020 με ενυπόγραφη Υπεύθυνη Δήλωση στο γραφείο του Διευθυντή.

Παρακαλούμε τους γονείς / κηδεμόνες να συστήσουν στα παιδιά τους να εφαρμόζουν με συνέπεια όλα τα παραπάνω μέτρα.

Για περισσότερες πληροφορίες: τηλέφωνο Σχολείου 23510 24470

Ευελπιστώ ότι με τη συνεργασία όλων, μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων θα πετύχουμε τους εκπαιδευτικούς μας στόχους και θα διαφυλάξουμε συγχρόνως το πρώτιστο αγαθό της υγείας.

Κατερίνη, 28.5. 2020

Παπαθανασίου Βασίλειος