Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκπαιδευτική εκδρομή στην Βουλή

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                        Κατερίνη, 10/3/ 2023

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ                                              Αριθμ. Πρωτ.: 68

ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ    ΠΡΟΣ: Ταξιδιωτικά Γραφεία

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Κ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ

13ο 12/θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ         ΚΟΙΝ.: Δ/νση Α/θμιας

Εκπ/σης Πιερίας

Ταχ.   Δ/νση    : Πλατωνος 39   Κατερίνη                                     (ανάρτηση στην

Πληροφορίες: Παπαθανασίου Βασίλειος                                     ιστοσελίδα)

Τηλέφωνο      : 23510 24470

FAX                : 23510 23465

E-mail             :Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">mail@13dim-kater.pie.sch.gr

Θέμα: «Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας στη Βουλή - Αθήνα, σύμφωνα με τον προγραμματισμό επισκέψεων του Συλλόγου Διδασκόντων»

Ο Διευθυντής του 13ου 12/θ Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης ζητά εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση της 3ήμερης εκπαιδευτικής μετακίνησης της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου στη Βουλή – Αθήνα, έχοντας υπόψη την με αρ. πρωτ. Φ14/96156/Δ2/01-08-2023 έγγραφο έγκρισης του ΥΠΑΙΘ με θέμα: «Επισκέψεις Σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων κατά το σχολικό έτος 2022-23».

Η μετακίνηση θα πραγματοποιηθεί οδικώς με τουριστικό λεωφορείο και ο αριθμός των συμμετεχόντων σε αυτή ανέρχεται στα 65 άτομα (31 μαθητές/τριες + 30 συνοδοί τους και 3 εκπαιδευτικοί, ένας εκπαιδευτικός είναι και γονέας – συνοδός μαθητή).

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ :

(ΤΟ ΤΕΛΙΚΌ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΊ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ)

Παρασκευή 12 Μαΐου 2023

07:00΄ Αναχώρηση από το 13ο Δημ. Σχολείο Κατερίνης με προορισμό την Αθήνα με 2 ενδιάμεσες στάσεις.

14:00΄ Άφιξη στο Ξενοδοχείο και τακτοποίηση των αποσκευών – χαλάρωση

16:00 Επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ)

16:30΄ 19:00   Επιστροφή στο Ξενοδοχείο

21:00 Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

11:30΄ Επιστροφή   στο ξενοδοχείο κατάκλιση

Σάββατο 13 Μαΐου 2023

8:00΄   Αφύπνιση – πρωινό στο Ξενοδοχείο

10:00΄ Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης

12:30΄ Επίσκεψη στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης

15:00 Βόλτα – Φαγητό στην περιοχή της Πλάκας

΄18:30΄ Επιστροφή στο ξενοδοχείο

20:30΄ Έξοδος σε ταβερνάκι

23:30΄ Επιστροφή στο ξενοδοχείο και κατάκλιση.

Κυριακή  14 Μαΐου 2023

08:00   Έγερση και πρωινό στο ξενοδοχείο

09:00΄   Αναχώρηση από το ξενοδοχείο

9:30’   Μνημείο Αγνώστου Στρατιώτη

11:00΄ Βουλή των Ελλήνων

13:45΄ Επίσκεψη στο Αττικό Πάρκο

16:00΄ Αναχώρηση για Κατερίνη

22:00’ Επιστροφή στην Κατερίνη

Η προσφορά θα πρέπει να εξασφαλίζει την πραγματοποίηση του προαναφερθέντος προγράμματος και επιπλέον τα παρακάτω:

-         Διαμονή σε ξενοδοχείο του κέντρου, τριών ή τεσσάρων αστέρων, με πρωινό (κατά προτίμηση στην περιοχή του κέντρου - της Ακρόπολης )

-          Όνομα και κατηγορία καταλύματος και υπεύθυνη δήλωση ότι το ξενοδοχείο διαθέτει νόμιμη άδεια λειτουργίας και ότι πληρούνται όλοι οι όροι ασφάλειας και υγιεινής.

-         ( 31 δίκλινα και 2 μονόκλινα) δωμάτια για τη διαμονή των παιδιών, των γονέων – κηδεμόνων τους και των συνοδών εκπαιδευτικών.

-          Υποχρεωτική Ασφάλεια αστικής – επαγγελματικής ευθύνης, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία.

-          Διασφάλιση ότι τα λεωφορεία με τα οποία θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή πληρούν τις απαιτούμενες από το νόμο προδιαγραφές για τη μεταφορά των μαθητών και θα είναι στη διάθεση μαθητών και εκπαιδευτικών σύμφωνα με το πρόγραμμα της εκδρομής.

-         Βεβαίωση ότι σε περίπτωση που δε θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανώτερης βίας (εκλογές, κακοκαιρία κ.λ.π. ) δεν θα έχει καμία επιβάρυνση το σχολείο.

-          Επιστροφή του ποσού συμμετοχής μαθητή στην εκδρομή, σε περίπτωση που για λόγους ανωτέρας βίας ή ασθένειας ματαιωθεί η συμμετοχή του.

-          Την αποδοχή της παρούσας πρόσκλησης και ότι αυτοί οι όροι θα δεσμεύουν το τουριστικό γραφείο και υποχρεωτικά πρέπει να αναφέρονται στο ιδιωτικό συμφωνητικό.

-          Τη βεβαίωση ότι θα χορηγηθούν αποδείξεις πληρωμής στον κάθε γονέα / κηδεμόνα, χωριστά, μετά το πέρας της εκδρομής.

-          Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η τελική συνολική τιμή (με ΦΠΑ) της εκδρομής, αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή και συνοδό χωριστά.

-          Τέλος, με την προσφορά, θα πρέπει να κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι και την Τρίτη 21 Μαρτίου  2023 και ώρα 12:00 στο γραφείο της Δ/νσης του 13ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης.

Ο διαγωνισμός δεν είναι μόνο μειοδοτικός. Θα ληφθεί υπόψη η όσο το δυνατόν αναλυτική περιγραφή των μέσων και των υπηρεσιών (όπως ζητούνται από την προκήρυξη), η ποιότητα αυτών καθώς και η εμπειρία των τουριστικών γραφείων σε πολυήμερες σχολικές εκδρομές.

Οι εκπρόθεσμες προσφορές δε θα ληφθούν υπόψη.

της Σχολικής Μονάδας

Παπαθανασίου Βασίλειος