Ενημέρωση για την ηλεκτρονική τάξη

Καλησπέρα αγαπημένοι μου μαθητές,

Εύχομαι να είστε όλοι καλά, εσείς και οι οικογένειές σας σ΄ αυτές τις δύσκολες στιγμές που ζούμε. Είμαι σίγουρος ότι σας έχει λείψει το σχολείο και οι φίλοι σας, όπως κι εμένα, αλλά όπως γνωρίζετε η υγεία είναι πάνω από όλα και όλοι μας πρέπει να ακολουθήσουμε τις οδηγίες των ειδικών. Αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσουμε τα μαθήματα, που είναι απαραίτητα για να ολοκληρωθεί η σχολική χρονιά, ώστε να είστε κατάλληλα προετοιμασμένοι για την επόμενη τάξη. Έτσι θα επικοινωνούμε προσωρινά με διαφορετικό τρόπο, μέσω του διαδικτύου, που πιστεύω ότι θα σας αρέσει πολύ. Αν κάποιος από εσάς αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα θέλω να μ’ ενημερώσει για να το λύσουμε.

Σας παρακαλώ να μπαίνετε στο blog του Σχολείου μας https://blogs.sch.gr/13dimkater/ όπου θα βρει ο κάθε μαθητής την Ψηφιακή του τάξη.

Ακολουθούν οδηγίες χρήσεως της ηλεκτρονική τάξης eclass.

Στα πλαίσια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης των μαθητών του 13ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης ετοιμάσαμε στην πλατφόρμα e-class του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου μια τάξη για κάθε τμήμα του σχολείου. Η πρόσβαση σε κάθε τμήμα είναι ελεύθερη (χωρίς χρήση κωδικού – password). Εκεί θα ανεβάζουμε το υλικό για τους μαθητές μας.

Η διαδικασία είναι ως εξής:

1) Όλοι οι μαθητές θα επισκέπτονται το blog του σχολείου https://blogs.sch.gr/13dimkater/ . Εκεί μπορείτε να δείτε στη δεξιά πλευρά τους συνδέσμους ανά τμήμα όπου οδηγούν στην ηλεκτρονική τάξη eclass όπως φαίνεται στο κόκκινο βελάκι.

images/nea_anakoinwseis/eclass/snapshot_blog.jpg

2) Μόλις κάνει κάποιος κλικ στο τμήμα του, ανοίγει το τμήμα στην eclass. Για να δείτε τα αρχεία που ανεβάσανε οι δάσκαλοί σας πρέπει να κάνετε κλικ στη αριστερή στήλη στο ΕΓΓΡΑΦΑ.

images/nea_anakoinwseis/eclass/snapshots_eclass_eggrafa.jpg

Εκεί, στην κεντρική οθόνη, εμφανίζονται όλα τα αρχεία που ανεβάζουνε, ο δάσκαλος και οι ειδικότητες του σχολείου. Με την ημερομηνία του κάθε αρχείου θα μπορείτε να ελέγχετε ποιες είναι οι παλιότερες, που κατεβάσατε και λύσατε ήδη, και ποιες είναι οι καινούργιες.

images/nea_anakoinwseis/eclass/snapshots_eclass_arxeia.jpg

Ο μαθητής μπορεί να κατεβάσει στον υπολογιστή του κάποιο αρχείο κάνοντας κλικ δεξιά στο σύμβολο του download, να το δουλέψει και στη συνέχεια να το στείλει στο email του δασκάλου του για έλεγχο.

3) Ο δάσκαλος της τάξης σας θα επικοινωνήσει μαζί σας μέσω email δίνοντάς σας περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες. Αν δεν λάβετε email από τον δάσκαλό σας πιθανώς να έχει γίνει κάποιο λάθος στη διεύθυνση email σας. Επικοινωνήστε τηλεφωνικά μαζί του ή με τον Διευθυντή για να το διορθώσουμε.

Κάθε μέρα να κοιτάτε το email σας για να έχουμε επικοινωνία.

Με αγάπη
Ο Διευθυντής του