self test για τους μαθητές

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10), δηλαδή ολόκληρου του Σεπτεμβρίου, και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Υπενθυμίζεται ότι:

• Οι μαθητές θα πραγματοποιούν self-test, 2 φόρες την εβδομάδα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και θα έχουν μαζί τους την δήλωση αρνητικού τεστ κατά την προσέλευση τους στο σχολείο την Τρίτη και την Παρασκευή.

• ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,

• η δωρεάν διάθεση self-test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.

1.Από που θα προμηθεύονται τα self-test οι μαθητές ;
Από τα φαρμακεία με το ΑΜΚΑ τους .

2. Που θα δηλώνουν το σελφ τεστ ;
Στην ψηφιακή πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr/

3. Πότε πρέπει να κάνουν σελφ τεστ ;

4. Πότε θα κλείνει ένα τμήμα;
Ένα σχολικό τμήμα θα αναστέλλει τη δια ζώσης λειτουργία του και η διδασκαλία θα γίνεται μέσω τηλεκπαίδευσης όταν σε αυτό εντοπιστούν επιβεβαιωμένα κρούσματα COVID-19 στο 50%+1 των μαθητών του

5. Αν εντοπιστεί επιβεβαιωμένο κρούσμα COVID-19 τι πρέπει να κάνουμε ;
Το επιβεβαιωμένο κρούσμα απομακρύνεται από το σχολείο και παραμένει σε απομόνωση για τουλάχιστον 10 ημέρες.

6. Πότε μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο ;
Η επιστρέφει στη σχολική μονάδα μετά την παρέλευση τουλάχιστον 10 ημερών από την έναρξη των συμπτωμάτων ΚΑΙ την πάροδο τριών 24ώρων από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και τη βελτίωση των άλλων συμπτωμάτων., Για την επιστροφή στο σχολείο δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.

7. Τι πρέπει να κάνουν όσοι θεωρούνται στενές επαφές ;
Προβλέπεται αυξημένος εργαστηριακός έλεγχος και για διάστημα 7 ημερών.