Λειτουργία σχολείου 2021-22

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Μια νέα σχολική χρονιά αρχίζει, ένας ακόμη δημιουργικός κύκλος, γεμάτος χαμόγελα, ελπίδες και όνειρα, δίψα για γνώση. Με προτεραιότητά μας το ασφαλές άνοιγμα του σχολείου, με την συνεργασία όλων των εμπλεκομένων, εκπαιδευτικών/γονέων /μαθητών, τηρώντας κάθε μέτρο και οδηγία και με την υπεύθυνη στάση μας, μπορούμε να ξεπεράσουμε μαζί τις δυσκολίες λόγω του COVID. Ενόψει λοιπόν της έναρξης των μαθημάτων, σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω θέματα:

Οι μαθητές θα πραγματοποιούν self-test, 2 φόρες την εβδομάδα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και θα έχουν μαζί τους την δήλωση αρνητικού τεστ κατά την προσέλευση τους στο σχολείο την Τρίτη και την Παρασκευή.

Όλοι οι μαθητές καθημερινά θα πρέπει να έχουν μαζί τους δύο μάσκες. Η κάθε μάσκα να έχει τη δική της θήκη ή το ατομικό σακουλάκι.

Σε περίπτωση που μαθητής δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του ως προς την υποχρεωτική χρήση μάσκας (μη ιατρικής ή ιατρικής/χειρουργικής), αλλά και την επίδειξη της ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ (SELF TEST) COVID-19 δεν θα του επιτρέπεται η είσοδος στη σχολική τάξη και θα λαμβάνει απουσία. Θα παραμένει σε ειδικό χώρο, με τήρηση όσο το δυνατόν επαρκούς απόστασης και των λοιπών μέτρων προστασίας, μέχρι την παραλαβή του από τους γονείς/κηδεμόνες του από τον υπεύθυνο COVID-19 Παρθενίδη Φώτη.

Δεν θα επιτρέπεται οι μαθητές να πίνουν νερό απευθείας (με το στόμα) από τη βρύση. Θα έχουν κάθε μέρα μαζί τους ένα παγουράκι με νερό.

Κατά την μεσημεριανή αποχώρηση, θα λειτουργούν ταυτόχρονα 2 ΕΞΟΔΟΙ . Μία η κεντρική για τις τάξεις Α’, Β’ και Γ΄ όπου τα παιδιά θα σχολάνε στις 13:10 και μία η πλαϊνή συρόμενη για τις τάξεις Δ΄, Ε’ και ΣΤ΄ όπου τα παιδιά θα σχολάνε στις 13:15 για να μην υπάρχει συνωστισμός κατά την αποχώρηση.

Τη Δευτέρα 13/9/2021 θα γίνει ο Αγιασμός και οι μαθητές θα γνωρίσουν τους εκπαιδευτικούς και την αίθουσα τους. Από την Τρίτη 14/9/2021 θα ξεκινήσουν τα μαθήματα.

Σύμφωνα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, και λαμβάνοντας υπόψη την ασφάλεια και την υγεία των μαθητών καθώς και τις οδηγίες που εστάλησαν από τον ΕΟΔΔΥ σε όλες τις σχολικές μονάδες, ελήφθησαν τα παρακάτω μέτρα:
- Τα τμήματα Ε1, Ε2 και Γ1 θα ανεβοκατεβαίνουν όλη τη σχολική χρονιά από την κεντρική είσοδο του σχολείου , ενώ τα τμήματα Δ1, Δ2, Γ2, Β1, Β2 θα ανεβοκατεβαίνουν όλη τη σχολική χρονιά από την πίσω είσοδο του σχολείου. Τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2 είναι σε ξεχωριστό αυτόνομο κτίριο.
- Οι μαθητές κατά την προσέλευσή τους το πρωί πηγαίνουν κατευθείαν στις αίθουσές τους
- Η συγκέντρωση των μαθητών κατά τη διάρκεια του διαλλείματος θα γίνεται στους χώρους που έχουν σημειωθεί από τους εκπαιδευτικούς και χωρίς να έρχονται σε επαφή τα τμήματα μεταξύ τους.
- Το Ολοήμερο σχολείο θα λειτουργήσει στις 14/09/21

Θα θέλαμε να σας βεβαιώσουμε ότι έχουμε λάβει όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα, προκειμένου η σχολική χρονιά 2021-2022, να εξελιχθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με υγεία και καλή πρόοδο για τα παιδιά.

Για τη λύση τυχόν προβλημάτων που θα ανακύψουν, είναι απαραίτητη η καλή και εποικοδομητική συνεργασία μας με όλους εσάς τους γονείς! Για οποιοδήποτε πρόβλημα σας απασχολεί επικοινωνήστε με τη Δ/νση του σχολείου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και στο τηλέφωνο 2351024470.

Παρακαλούμε ιδιαίτερα όλους τους γονείς, όταν διαπιστώνουν στο παιδί τους συμπτώματα συμβατά με κρούσμα covid-19 αλλά και οποιαδήποτε αδιαθεσία, να το κρατούν προληπτικά στο σπίτι, προφυλάσσοντας με τον τρόπο αυτό τόσο το ίδιο και τους συμμαθητές του, όσο και το εκπαιδευτικό προσωπικό. Παρακαλούμε μα ενημερώνουν άμεσα και τον Δ/ντη του σχολείου.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΜΗΜΑΤΩΝ 2021-2022

ΑΓΓΛΙΚΗΣ: ΝΑΛΜΠΑΝΤΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ: ΓΕΡΓΩΛΑ ΟΛΓΑ, ΠΑΡΘΕΝΙΔΗΣ ΦΩΤΗΣ
ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ: ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Παπαθανασίου Βασίλης