ΦΥΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ

Όλα όσα έλαβαν χώρα το καλοκαίρι που μας πέρασε στην πατρίδα μας ήταν αδύνατον να μην μας αγγίξουν. Έτσι λοιπόν τις ημέρες αυτές με τα παιδιά του ΣΤ1, δουλεύουμε πάνω στις καταστροφικές φωτιές και πλημμύρες που έπληξαν την Ελλάδα.  Σκεφτήκαμε λοιπόν να κάνουμε μια νοητή αλυσίδα συναισθημάτων. Φτιάξαμε κάρτες γράψαμε ευχές και στίχους του τραγουδιού "Όπου υπάρχει αγάπη". Οι κάρτες αυτές θα φτάσουν στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου. Θα τις πάρουν τα παιδιά θα γράψουν ευχές, θα συνεχίσουν τους στίχους του τραγουδιού και θα ζωγραφίσουν με τη  σειρά τους και εκείνα. Στη συνέχεια θα τις ταχυδρομήσουν σε σχολείο της Λάρισας και εκείνοι με τη σειρά τους σε σχολείο της Καρδίτσας (στις  πληγείσες περιοχές). Η ενέργεια αυτή έχει τίτλο "Σου στέλνω μια αγκαλιά" Τα παιδιά συζήτησαν για έννοιες όπως  αλληλεγγύη, βοήθεια, στήριξη, αδελφοποίηση σεβασμός στη φύση κ.α. Ήταν μια ιδέα που βρήκε θερμή υποστήριξη από τον διευθυντή της σχολικής μονάδας, κ. Λευτέρη Παπαδόπουλο και υλοποιήθηκε με τη βοήθεια των παιδιών.

Η δασκάλα της τάξης
Λιμπανοβνού Μαρία