Επίσκεψη στο Χριστουγεννιάτικο Χωριό στον καπνικό σταθμό

Την ημέρα της επίσκεψης σας, στην είσοδο του χωριού, θα παραλάβετε τις κάρτες των παιδιών στις οποίες υπάρχουν τρία τετραγωνάκια, ένα για κάθε έδεσμα που θα σας προσφέρουν οι εθελοντές μας:

Ζεστό ψωμί από τον παραδοσιακό ξυλόφουρνο με πάστα ελιάς

Ένα κουλουράκι ή πατατάκια

Έναν χυμό πορτοκάλι

Τις καρτούλες θα τις παραλάβετε την ημέρα της επίσκεψής σας στην είσοδο και θα πρέπει να τις διανέμετε στις μαθήτριες και στους μαθητές σας, αφού εισέλθετε στον αύλειο χώρο.

Τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε ατομικά και ομαδικά παιχνίδια που θα οργανώσουμε με τη βοήθεια εθελοντριών και εθελοντών στα 12 ξύλινα σπιτάκια αλλά και στην αυλή του Χωριού μας που θα είναι στρωμένη με άχυρα. Κατά τη διάρκεια της παραμονής σας θα πετάξουμε πολύχρωμα αερόστατα στέλνοντας ευχές και επιθυμίες στον Αη Βασίλη.

Εννοείται πως οι τρείς μάγοι και ο Άγιος Βασίλης θα είναι παρόντες με τη …φυσική τους παρουσία, ειδικά προσκεκλημένοι για να προϋπαντήσουν τους μικρούς μας φίλους. Βεβαίως δεν θα λείψουν οι αναμνηστικές φωτογραφίες μπροστά στο επιβλητικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο, την Φάτνη του Χριστού και τα πανέμορφα αγγελάκια μας που θα περιφέρονται στην αυλή.

Αυτό που θα θέλαμε από εσάς είναι να παρακαλέσετε τους γονείς, αντί εισιτηρίου,  κάθε ένα από τα παιδιά, να προσφέρει στην είσοδο, λίγα τρόφιμα, ένα ή περισσότερα μεταχειρισμένα παιδικά παραμύθια προσχολικής ηλικίας από τη βιβλιοθήκη του ή κάποια λούτρινα κουκλάκια. Θα σας παρακαλούσαμε να ενημερώσετε τις οικογένειες των παιδιών να προτιμήσουν με σειρά προτεραιότητας τα παρακάτω είδη, πάντα βέβαια στην περίπτωση που οι γονείς επιθυμούν να προσφέρουν τρόφιμα: Ketchup, Αεροζόλ για κουνούπια, Χαρτοπετσέτες, Ξύδι, Χυμό λεμόνι, Μπισκότα, Φρυγανιές, Βαμβάκι, Κριθαράκι, Όσπρια, Γάλα μακράς διάρκειας, Αντικουνουπικά φιδάκια, Απορρυπαντικά πλυντηρίου.

Φέτος τα τρόφιμα που θα συγκεντρωθούν θα παραδοθούν σε πολυμελείς οικογένειες πλημμυροπαθών της Θεσσαλίας, ενώ τα χιλιάδες βιβλία θα ελεγχθούν και θα ταξινομηθούν από μια ομάδα νηπιαγωγών και τη συνέχεια θα διανεμηθούν στα 3 νηπιαγωγεία του Παλαμά Καρδίτσας αλλά και σε νηπιαγωγεία του νομού Πιερίας με στόχο την ενίσχυση της βιβλιοθήκης τους.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία η οποία θα παρουσιαστεί σε σχολεία 5 χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως πρωτότυπη δράση αλληλέγγυας και κυκλικής οικονομίας. Στους συμμετέχοντες θα αναφέρεται βεβαίως και η δική σας σχολική μονάδα.