Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου 2023

Γιορτάστηκε και στην Κατερίνη η 28η Οκτωβρίου 1940 με παρέλαση από τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων της πόλης μας!
83 χρόνια μετά και οι αξίες της Ελευθερίας, της Δημοκρατίας και της Εθνικής ανεξαρτησίας παραμένουν ζωντανές.
Οι Έλληνες με παρακαταθήκη τους ηρωικούς τους αγώνες φωτογραφίζουν το μέλλον τους.

Η 28η Οκτωβρίου συμβολίζει την εθνική υπερηφάνεια και τη δύναμη που πηγάζει από την ενότητα. Η εποποιία του 1940 συνιστά μια κορυφαία στιγμή στη μακρά πορεία του Ελληνισμού. Το 1940 οι Έλληνες αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την πατρίδα και την ελευθερία.
Είναι καθήκον όλων μας να συνεχίσουμε να τιμούμε όσους, με πράξεις μεγαλείου και αυταπάρνησης, έδωσαν τη ζωή τους, για να μπορούμε εμείς να απολαμβάνουμε τα αγαθά της ελευθερίας.

Τα μεγάλα “Όχι” στον φασισμό και τον ναζισμό διαμορφώνουν συνειδήσεις και γράφουν την ιστορία, συγχρόνως με τα μεγάλα μας “Ναι” στις προκλήσεις για ένα καλύτερο μέλλον.

Στους στίχους του ποιητή μας, Κωστή Παλαμά, αποτυπώνεται πλήρως το έπος του 1940:
«Η Μεγαλοσύνη των λαών δεν μετριέται με το στρέμμα.
Με της καρδιάς το πύρωμα μετριέται και με το αίμα.»

Ζήτω το ΟΧΙ
Ζήτω η 28η Οκτωβρίου 1940
Ζήτω η Ελλάδα
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Οι μαθητές του 13ου Δημοτικού σχολείου παρέλασαν με περηφάνια και μας απέδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.