Τσικνοπέμπτη 2024

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων οργάνωσε - πρόσφερε κέρασμα (σάντουιτς και χυμό) στους μαθητές / μαθήτριες του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου του σχολείου μας, λόγω του εθίμου ημέρας «Τσικνοπέμπτης» (δεύτερη εβδομάδα του τριωδίου - γνωστή και ως κρεατινή), γιορτή ορθόδοξης παράδοσης στην οποία καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες κρέατος, πριν την έναρξη της μεγάλης νηστείας της Σαρακοστής.

Ευφάνταστες στολές και χρώματα πλημμύρισαν την αυλή του 13ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης. Τα παιδιά φόρεσαν τις αποκριάτικες στολές τους που ήταν η μία καλύτερη από την άλλη και χόρεψαν στον ρυθμό της μουσικής! Με την ηλιόλουστη μέρα για σύμμαχο είμαστε σίγουροι ότι αυτό το αποκριάτικο πάρτι τους έμεινε αξέχαστο!